Results for Woolgoolga MTB Festival Mt Coramba DH - 25 Aug 2019 - Provisional

Class Results

Elite

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3 Finish Run 4 Finish Run 5 Finish Run 6
1st Ryan Gilchrist   3:31.49   3:55.81 3:32.54 3:31.49 4:09.26    
2nd Jack Griffin   3:43.34 +0:11.85 3:54.48 3:59.51 3:47.04 3:44.57 3:43.34 3:53.24
3rd Jake Harper   3:43.46 +0:11.97 4:18.99 3:45.70 3:47.49 3:43.60 3:43.46 4:25.78
4th Frank Hall   3:58.89 +0:27.40 4:08.51 4:01.20 3:58.89 4:45.05    

Elite Women

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3
1st Nicole Cowley   8:44.86   9:42.42 9:03.80 8:44.86

Junior (Under 19)

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3 Finish Run 4 Finish Run 5 Finish Run 6
1st Timothy Blackwell   3:56.00   5:03.24 4:25.46 3:56.67 3:56.00    
2nd Rohan Allsopp   3:57.58 +0:01.58 4:08.30 4:24.61 4:04.67 4:01.72 3:57.58 3:58.77
3rd Henry White   4:02.22 +0:06.22 4:14.87 4:02.22 5:21.11 4:21.98 4:07.91  
4th Jacob Farrugia   4:41.00 +0:45.00 4:55.77 4:48.72 4:42.76 4:47.82 4:50.71 4:41.00

Masters 1/2

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3 Finish Run 4 Finish Run 5
1st Grant Jones   3:41.31   5:04.11 5:37.47 3:43.57 3:41.31 3:41.62
2nd Reece Carter   3:57.66 +0:16.35 4:45.04 4:11.66 4:03.23 3:57.66 24:08.46

Masters 3/4

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3 Finish Run 4 Finish Run 5 Finish Run 6
1st Darryl Meares   4:07.48   4:16.28 4:15.22 4:07.48 5:05.15 6:32.42  
2nd Jeremy Tapp   5:58.04 +1:50.56 9:58.91 7:03.87 6:24.15 7:30.77 6:44.69 5:58.04

Under 13

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3 Finish Run 4 Finish Run 5 Finish Run 6 Finish Run 7
1st Poe Black   6:06.01   6:45.97 6:43.66 6:33.17 6:06.01      
2nd Judah Alcock   6:12.70 +0:06.69 7:04.37 6:18.60 7:06.47 8:24.30 6:13.14 7:38.63 6:12.70
3rd Alfred Tapp   7:56.15 +1:50.14 11:12.20 8:18.04 7:56.15 9:22.70 9:36.06 8:09.39  

Under 15

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3 Finish Run 4 Finish Run 5 Finish Run 6 Finish Run 7
1st Bailey Meares   3:52.46   4:08.80 4:04.18 3:55.77 3:52.46 4:22.15 3:56.31 3:54.65
2nd Tristan Ardetti   3:55.06 +0:02.60 4:10.31 4:00.98 3:56.39 3:55.06      
3rd Brynn Fairhurst   4:16.84 +0:24.38 4:32.95 4:21.14 4:16.84 4:21.95      
4th Declan King   4:20.48 +0:28.02 13:15.24 4:41.04 4:26.17 4:20.48      
5th Harrison Alcock   5:13.06 +1:20.60 5:29.05 5:23.28 5:13.06 5:49.10 5:16.79    

Under 17

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3 Finish Run 4 Finish Run 5
1st Mitchell Cowley   4:20.93   4:53.30 4:38.45 4:32.94 4:44.14 4:20.93
2nd Joel Megaloconomos   4:28.56 +0:07.63 4:43.97 4:34.43 4:33.33 4:28.56 4:30.85
3rd Aidan King   5:16.11 +0:55.18 5:40.93 7:00.01 5:16.11 7:02.83  

Under 17 Women

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2
1st Bridie White   5:52.14   5:52.14 5:53.63
Course Results

Woolgoolga MTB Festival DH

Overall

Pos Name Team Class Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2 Finish Run 3 Finish Run 4 Finish Run 5 Finish Run 6 Finish Run 7
1st Ryan Gilchrist   Elite 3:31.49   3:55.81 3:32.54 3:31.49 4:09.26      
2nd Grant Jones   Masters 1/2 3:41.31 +0:09.82 5:04.11 5:37.47 3:43.57 3:41.31 3:41.62    
3rd Jack Griffin   Elite 3:43.34 +0:11.85 3:54.48 3:59.51 3:47.04 3:44.57 3:43.34 3:53.24  
4th Jake Harper   Elite 3:43.46 +0:11.97 4:18.99 3:45.70 3:47.49 3:43.60 3:43.46 4:25.78  
5th Bailey Meares   Under 15 3:52.46 +0:20.97 4:08.80 4:04.18 3:55.77 3:52.46 4:22.15 3:56.31 3:54.65
6th Tristan Ardetti   Under 15 3:55.06 +0:23.57 4:10.31 4:00.98 3:56.39 3:55.06      
7th Timothy Blackwell   Junior (Under 19) 3:56.00 +0:24.51 5:03.24 4:25.46 3:56.67 3:56.00      
8th Rohan Allsopp   Junior (Under 19) 3:57.58 +0:26.09 4:08.30 4:24.61 4:04.67 4:01.72 3:57.58 3:58.77  
9th Reece Carter   Masters 1/2 3:57.66 +0:26.17 4:45.04 4:11.66 4:03.23 3:57.66 24:08.46    
10th Frank Hall   Elite 3:58.89 +0:27.40 4:08.51 4:01.20 3:58.89 4:45.05      
11th Henry White   Junior (Under 19) 4:02.22 +0:30.73 4:14.87 4:02.22 5:21.11 4:21.98 4:07.91    
12th Darryl Meares   Masters 3/4 4:07.48 +0:35.99 4:16.28 4:15.22 4:07.48 5:05.15 6:32.42    
13th Brynn Fairhurst   Under 15 4:16.84 +0:45.35 4:32.95 4:21.14 4:16.84 4:21.95      
14th Declan King   Under 15 4:20.48 +0:48.99 13:15.24 4:41.04 4:26.17 4:20.48      
15th Mitchell Cowley   Under 17 4:20.93 +0:49.44 4:53.30 4:38.45 4:32.94 4:44.14 4:20.93    
16th Joel Megaloconomos   Under 17 4:28.56 +0:57.07 4:43.97 4:34.43 4:33.33 4:28.56 4:30.85    
17th Jacob Farrugia   Junior (Under 19) 4:41.00 +1:09.51 4:55.77 4:48.72 4:42.76 4:47.82 4:50.71 4:41.00  
18th Harrison Alcock   Under 15 5:13.06 +1:41.57 5:29.05 5:23.28 5:13.06 5:49.10 5:16.79    
19th Aidan King   Under 17 5:16.11 +1:44.62 5:40.93 7:00.01 5:16.11 7:02.83      
20th Bridie White   Under 17 Women 5:52.14 +2:20.65 5:52.14 5:53.63          
21st Jeremy Tapp   Masters 3/4 5:58.04 +2:26.55 9:58.91 7:03.87 6:24.15 7:30.77 6:44.69 5:58.04  
22nd Poe Black   Under 13 6:06.01 +2:34.52 6:45.97 6:43.66 6:33.17 6:06.01      
23rd Judah Alcock   Under 13 6:12.70 +2:41.21 7:04.37 6:18.60 7:06.47 8:24.30 6:13.14 7:38.63 6:12.70
24th Alfred Tapp   Under 13 7:56.15 +4:24.66 11:12.20 8:18.04 7:56.15 9:22.70 9:36.06 8:09.39  
25th Nicole Cowley   Elite Women 8:44.86 +5:13.37 9:42.42 9:03.80 8:44.86