Results for Kooralbyn Valley - 10-Mar-2019 - Provisional

Class Results

Ebike

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 812 STEVEN KELLY     11:23.25   3:03.27 2nd 2:59.27 1st 2:09.90 1st 0:53.29 3rd 2:17.52 1st
2nd 720 Mitch Graham     11:37.15 +0:13.90 3:00.88 1st 3:07.22 3rd 2:12.70 3rd 0:53.08 2nd 2:23.27 3rd
3rd 652 Brad White     11:37.97 +0:14.72 3:10.63 3rd 3:03.94 2nd 2:11.80 2nd 0:52.26 1st 2:19.34 2nd
4th 723 PETER MACDONALD     13:59.15 +2:35.90 3:43.70 4th 3:31.98 4th 2:37.64 4th 1:07.71 4th 2:58.12 4th

Junior U15

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 646 Josh Vincent     11:33.64   2:51.60 1st 2:54.71 1st 2:17.01 2nd 0:55.06 2nd 2:35.26 3rd
2nd 916 ALEX SHERLOCK     11:44.93 +0:11.29 3:10.33 2nd 3:06.04 2nd 2:12.99 1st 0:54.22 1st 2:21.35 1st
3rd 914 LOGAN SULLIVAN     12:19.40 +0:45.76 3:23.59 3rd 3:08.26 3rd 2:19.03 3rd 0:58.30 4th 2:30.22 2nd
4th 915 CADE BARRIENTOS     13:04.10 +1:30.46 3:38.99 4th 3:21.44 5th 2:25.96 5th 0:59.35 5th 2:38.36 6th
5th 908 LIAM ROGERS     13:04.62 +1:30.98 3:46.46 6th 3:19.15 4th 2:24.35 4th 0:56.57 3rd 2:38.09 5th
6th 909 COOPER LACOSTE     14:25.29 +2:51.65 3:39.70 5th 3:36.74 8th 2:48.17 8th 1:12.77 8th 3:07.91 10th
7th 913 JAK BREWSTER     14:26.59 +2:52.95 4:17.75 8th 3:30.21 6th 2:43.07 6th 1:06.69 6th 2:48.87 7th
8th 907 DECLAN HOLLEY     15:28.94 +3:55.30 4:22.15 10th 3:34.57 7th 2:58.80 10th 1:25.33 9th 3:08.09 11th
9th 910 JOSH HODSON     16:27.48 +4:53.84 4:18.15 9th 4:03.62 10th 2:54.93 9th 2:05.75 11th 3:05.03 9th
10th 911 MATTHEW HAMILTON     16:56.92 +5:23.28 3:53.60 7th 6:32.99 11th 2:44.18 7th 1:09.57 7th 2:36.58 4th
11th 912 ROBERT SCHAEFER     17:20.17 +5:46.53 4:36.52 11th 3:39.27 9th 4:33.28 11th 1:28.62 10th 3:02.48 8th

Junior U17

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 921 ALEXANDER FLINT     11:37.72   3:06.86 1st 3:03.98 1st 2:13.28 1st 0:51.68 1st 2:21.92 1st
2nd 923 JAKE BARRIENTOS     12:35.39 +0:57.67 3:20.81 3rd 3:18.17 3rd 2:22.52 2nd 1:00.34 2nd 2:33.55 2nd
3rd 917 TRAVIS KERWIN     13:10.47 +1:32.75 3:46.80 5th 3:17.70 2nd 2:29.08 3rd 1:01.09 3rd 2:35.80 3rd
4th 918 JACKSON HOLLEY     13:52.75 +2:15.03 3:11.18 2nd 3:19.22 4th 2:35.22 4th 1:56.65 7th 2:50.48 4th
5th 922 SAM HODSON     14:43.69 +3:05.97 3:34.14 4th 3:23.27 5th 2:59.51 6th 1:17.39 5th 3:29.38 7th
6th 924 TRAVIS GORDON     15:23.44 +3:45.72 4:04.33 6th 3:49.76 6th 2:50.66 5th 1:17.25 4th 3:21.44 6th
7th 920 LUKE COSTELLO     15:47.61 +4:09.89 4:13.06 8th 3:50.77 7th 3:00.75 7th 1:25.63 6th 3:17.40 5th
  919 TOM RILEY     DNF   4:11.74 7th 4:00.84 8th 3:09.86 8th        

Masters 40+

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 720 JANE MCDONALD     13:41.53   3:37.21 1st 3:34.09 1st 2:41.05 1st 1:05.23 1st 2:43.95 1st
2nd 722 LEANNE COLTHUP     14:40.57 +0:59.04 4:10.62 2nd 3:34.49 2nd 2:46.67 2nd 1:14.20 2nd 2:54.59 2nd
3rd 721 FIONA LANGFELDT     16:12.72 +2:31.19 4:23.69 3rd 3:53.01 3rd 3:16.97 3rd 1:23.57 3rd 3:15.48 3rd

Open 19+

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 824 MITCHELL CODNER     9:46.42   2:33.65 1st 2:38.76 1st 1:51.60 1st 0:41.61 1st 2:00.80 1st
2nd 825 KONRAD NORBERT     11:23.34 +1:36.92 3:04.94 2nd 2:59.34 2nd 2:10.39 2nd 0:51.44 2nd 2:17.23 2nd
3rd 802 LEWIS WARN     14:33.67 +4:47.25 4:06.26 3rd 3:27.80 4th 2:47.77 3rd 1:20.44 3rd 2:51.40 3rd
  803 EVAN OWENS     DNF   6:49.43 4th 3:26.37 3rd            

Super Masters 50+

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 725 CRAIG ISAACS     11:55.30   3:25.42 1st 3:04.53 1st 2:15.10 1st 0:51.35 1st 2:18.90 1st
  724 RUSS JOHNSON     DNF           3:21.39 2nd        

U19

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 615 ALEX SHADBOLT     9:47.23   2:36.67 1st 2:24.65 1st 1:52.69 1st 0:43.90 1st 2:09.32 1st
2nd 609 JACOB BARTON     10:38.07 +0:50.84 2:47.23 2nd 2:50.72 2nd 2:02.60 2nd 0:48.02 2nd 2:09.50 2nd

Under 17 Men

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5

Veteran 30-39

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 644 Bobby Blinco     10:02.68   2:34.28 1st 2:43.94 1st 1:55.40 1st 0:45.02 1st 2:04.04 1st
2nd 820 BEN NICOL     11:03.82 +1:01.14 2:57.36 3rd 2:53.58 2nd 2:09.09 3rd 0:50.35 5th 2:13.44 2nd
3rd 822 MATTHEW LEESE     11:14.34 +1:11.66 2:52.09 2nd 3:01.30 3rd 2:07.14 2nd 0:53.83 6th 2:19.98 5th
4th 645 Craig Latimer     11:24.67 +1:21.99 2:59.71 5th 3:05.28 4th 2:09.74 4th 0:50.05 3rd 2:19.89 4th
5th 819 JOHN DOLLISSON     11:25.01 +1:22.33 2:58.25 4th 3:05.97 5th 2:11.37 6th 0:50.21 4th 2:19.21 3rd
6th 823 BEN POWELL     11:57.12 +1:54.44 3:23.92 7th 3:11.76 6th 2:11.26 5th 0:48.23 2nd 2:21.95 6th
7th 816 MIKE BRANCH     12:20.79 +2:18.11 3:11.05 6th 3:25.88 9th 2:22.66 8th 0:56.54 7th 2:24.66 7th
8th 817 NATHANIEL LEESE     12:35.88 +2:33.20 3:32.70 9th 3:12.63 7th 2:21.26 7th 0:58.65 8th 2:30.64 8th
9th 814 NATHAN TWIGG     13:37.28 +3:34.60 3:48.53 10th 3:30.60 10th 2:37.53 9th 1:01.42 9th 2:39.20 9th
10th 821 JASON WILSON     16:10.99 +6:08.31 4:20.51 11th 3:47.41 11th 2:54.81 10th 1:18.37 10th 3:49.89 10th
  815 JULIAN IRLAM     DNF   3:32.32 8th 3:23.89 8th 3:17.35 11th        
  818 AARON ZYCKI     DNF   7:42.09 12th 4:12.36 12th 5:47.19 12th        

Masters 40-49

Overall

8 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 813 GARRY WELLMAN     7:44.25   2:49.05 1st 1:58.79 1st 0:46.01 1st 2:10.40 1st
2nd 810 DAMO LIDDY     8:14.98 +0:30.73 2:58.53 2nd 1:59.41 2nd 0:52.30 2nd 2:24.74 3rd
3rd 804 GARRY SMITH     8:23.97 +0:39.72 3:02.08 3rd 2:09.19 3rd 0:53.45 3rd 2:19.25 2nd
4th 809 RYAN MYLER     8:45.58 +1:01.33 3:08.64 4th 2:16.56 4th 0:54.84 4th 2:25.54 4th
5th 811 JEFF LACOSTE     8:59.67 +1:15.42 3:14.84 7th 2:18.53 5th 1:00.10 7th 2:26.20 5th
6th 808 NATHAN GORDON     9:00.19 +1:15.94 3:12.12 5th 2:22.14 6th 0:57.90 5th 2:28.03 6th
7th 807 CHRIS HALLIDAY     9:19.40 +1:35.15 3:16.24 8th 2:32.28 7th 0:58.34 6th 2:32.54 7th
8th 805 BRYCE HOLLEY     10:35.75 +2:51.50 3:38.21 9th 2:50.35 8th 1:18.11 8th 2:49.08 8th
  806 BENN KIRKWOOD     DNF   3:12.16 6th            

Junior U13

Overall

6 controls

Pos No. Name Team Category Time Behind Stage 2 Stage 3 Stage 5
1st 905 OLIVER COLTHUP     8:07.27   3:19.35 2nd 2:19.77 2nd 2:28.15 1st
2nd 902 TOBI EDWARDS     8:13.00 +0:05.73 3:26.24 3rd 2:16.76 1st 2:30.00 2nd
3rd 903 JETHRO LEEDMAN     8:28.23 +0:20.96 3:18.35 1st 2:25.42 3rd 2:44.46 4th
4th 906 BLAIR COLTHUP     8:50.79 +0:43.52 3:27.07 4th 2:39.82 4th 2:43.90 3rd
5th 904 ISAAC MYLER     10:32.44 +2:25.17 4:04.39 5th 3:22.66 5th 3:05.39 5th
Course Results

Club Enduro

Overall

10 controls

Pos No. Name Team Category Class Time Behind Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 824 MITCHELL CODNER     Open 19+ 9:46.42   2:33.65 1st 2:38.76 2nd 1:51.60 1st 0:41.61 1st 2:00.80 1st
2nd 615 ALEX SHADBOLT     U19 9:47.23 +0:00.81 2:36.67 3rd 2:24.65 1st 1:52.69 2nd 0:43.90 2nd 2:09.32 3rd
3rd 644 Bobby Blinco     Veteran 30-39 10:02.68 +0:16.26 2:34.28 2nd 2:43.94 3rd 1:55.40 3rd 0:45.02 3rd 2:04.04 2nd
4th 609 JACOB BARTON     U19 10:38.07 +0:51.65 2:47.23 4th 2:50.72 4th 2:02.60 4th 0:48.02 4th 2:09.50 4th
5th 820 BEN NICOL     Veteran 30-39 11:03.82 +1:17.40 2:57.36 7th 2:53.58 5th 2:09.09 6th 0:50.35 8th 2:13.44 5th
6th 822 MATTHEW LEESE     Veteran 30-39 11:14.34 +1:27.92 2:52.09 6th 3:01.30 9th 2:07.14 5th 0:53.83 15th 2:19.98 12th
7th 812 STEVEN KELLY     Ebike 11:23.25 +1:36.83 3:03.27 11th 2:59.27 7th 2:09.90 8th 0:53.29 14th 2:17.52 7th
8th 825 KONRAD NORBERT     Open 19+ 11:23.34 +1:36.92 3:04.94 12th 2:59.34 8th 2:10.39 9th 0:51.44 10th 2:17.23 6th
9th 645 Craig Latimer     Veteran 30-39 11:24.67 +1:38.25 2:59.71 9th 3:05.28 13th 2:09.74 7th 0:50.05 6th 2:19.89 11th
10th 819 JOHN DOLLISSON     Veteran 30-39 11:25.01 +1:38.59 2:58.25 8th 3:05.97 14th 2:11.37 11th 0:50.21 7th 2:19.21 9th
11th 646 Josh Vincent     Junior U15 11:33.64 +1:47.22 2:51.60 5th 2:54.71 6th 2:17.01 17th 0:55.06 17th 2:35.26 21st
12th 720 Mitch Graham     Ebike 11:37.15 +1:50.73 3:00.88 10th 3:07.22 16th 2:12.70 13th 0:53.08 13th 2:23.27 16th
13th 921 ALEXANDER FLINT     Junior U17 11:37.72 +1:51.30 3:06.86 13th 3:03.98 11th 2:13.28 15th 0:51.68 11th 2:21.92 14th
14th 652 Brad White     Ebike 11:37.97 +1:51.55 3:10.63 15th 3:03.94 10th 2:11.80 12th 0:52.26 12th 2:19.34 10th
15th 916 ALEX SHERLOCK     Junior U15 11:44.93 +1:58.51 3:10.33 14th 3:06.04 15th 2:12.99 14th 0:54.22 16th 2:21.35 13th
16th 725 CRAIG ISAACS     Super Masters 50+ 11:55.30 +2:08.88 3:25.42 21st 3:04.53 12th 2:15.10 16th 0:51.35 9th 2:18.90 8th
17th 823 BEN POWELL     Veteran 30-39 11:57.12 +2:10.70 3:23.92 20th 3:11.76 18th 2:11.26 10th 0:48.23 5th 2:21.95 15th
18th 914 LOGAN SULLIVAN     Junior U15 12:19.40 +2:32.98 3:23.59 19th 3:08.26 17th 2:19.03 18th 0:58.30 20th 2:30.22 18th
19th 816 MIKE BRANCH     Veteran 30-39 12:20.79 +2:34.37 3:11.05 16th 3:25.88 27th 2:22.66 21st 0:56.54 18th 2:24.66 17th
20th 923 JAKE BARRIENTOS     Junior U17 12:35.39 +2:48.97 3:20.81 18th 3:18.17 21st 2:22.52 20th 1:00.34 23rd 2:33.55 20th
21st 817 NATHANIEL LEESE     Veteran 30-39 12:35.88 +2:49.46 3:32.70 23rd 3:12.63 19th 2:21.26 19th 0:58.65 21st 2:30.64 19th
22nd 915 CADE BARRIENTOS     Junior U15 13:04.10 +3:17.68 3:38.99 26th 3:21.44 24th 2:25.96 23rd 0:59.35 22nd 2:38.36 25th
23rd 908 LIAM ROGERS     Junior U15 13:04.62 +3:18.20 3:46.46 29th 3:19.15 22nd 2:24.35 22nd 0:56.57 19th 2:38.09 24th
24th 917 TRAVIS KERWIN     Junior U17 13:10.47 +3:24.05 3:46.80 30th 3:17.70 20th 2:29.08 24th 1:01.09 24th 2:35.80 22nd
25th 814 NATHAN TWIGG     Veteran 30-39 13:37.28 +3:50.86 3:48.53 31st 3:30.60 31st 2:37.53 26th 1:01.42 25th 2:39.20 26th
26th 720 JANE MCDONALD     Masters 40+ 13:41.53 +3:55.11 3:37.21 25th 3:34.09 33rd 2:41.05 28th 1:05.23 26th 2:43.95 27th
27th 918 JACKSON HOLLEY     Junior U17 13:52.75 +4:06.33 3:11.18 17th 3:19.22 23rd 2:35.22 25th 1:56.65 40th 2:50.48 29th
28th 723 PETER MACDONALD     Ebike 13:59.15 +4:12.73 3:43.70 28th 3:31.98 32nd 2:37.64 27th 1:07.71 28th 2:58.12 32nd
29th 909 COOPER LACOSTE     Junior U15 14:25.29 +4:38.87 3:39.70 27th 3:36.74 36th 2:48.17 33rd 1:12.77 30th 3:07.91 35th
30th 913 JAK BREWSTER     Junior U15 14:26.59 +4:40.17 4:17.75 38th 3:30.21 30th 2:43.07 29th 1:06.69 27th 2:48.87 28th
31st 802 LEWIS WARN     Open 19+ 14:33.67 +4:47.25 4:06.26 34th 3:27.80 29th 2:47.77 32nd 1:20.44 35th 2:51.40 30th
32nd 722 LEANNE COLTHUP     Masters 40+ 14:40.57 +4:54.15 4:10.62 35th 3:34.49 34th 2:46.67 31st 1:14.20 31st 2:54.59 31st
33rd 922 SAM HODSON     Junior U17 14:43.69 +4:57.27 3:34.14 24th 3:23.27 25th 2:59.51 38th 1:17.39 33rd 3:29.38 40th
34th 924 TRAVIS GORDON     Junior U17 15:23.44 +5:37.02 4:04.33 33rd 3:49.76 39th 2:50.66 34th 1:17.25 32nd 3:21.44 39th
35th 907 DECLAN HOLLEY     Junior U15 15:28.94 +5:42.52 4:22.15 41st 3:34.57 35th 2:58.80 37th 1:25.33 37th 3:08.09 36th
36th 920 LUKE COSTELLO     Junior U17 15:47.61 +6:01.19 4:13.06 37th 3:50.77 40th 3:00.75 39th 1:25.63 38th 3:17.40 38th
37th 821 JASON WILSON     Veteran 30-39 16:10.99 +6:24.57 4:20.51 40th 3:47.41 38th 2:54.81 35th 1:18.37 34th 3:49.89 41st
38th 721 FIONA LANGFELDT     Masters 40+ 16:12.72 +6:26.30 4:23.69 42nd 3:53.01 41st 3:16.97 41st 1:23.57 36th 3:15.48 37th
39th 910 JOSH HODSON     Junior U15 16:27.48 +6:41.06 4:18.15 39th 4:03.62 43rd 2:54.93 36th 2:05.75 41st 3:05.03 34th
40th 911 MATTHEW HAMILTON     Junior U15 16:56.92 +7:10.50 3:53.60 32nd 6:32.99 45th 2:44.18 30th 1:09.57 29th 2:36.58 23rd
41st 912 ROBERT SCHAEFER     Junior U15 17:20.17 +7:33.75 4:36.52 43rd 3:39.27 37th 4:33.28 44th 1:28.62 39th 3:02.48 33rd
  803 EVAN OWENS     Open 19+ DNF   6:49.43 44th 3:26.37 28th            
  815 JULIAN IRLAM     Veteran 30-39 DNF   3:32.32 22nd 3:23.89 26th 3:17.35 42nd        
  724 RUSS JOHNSON     Super Masters 50+ DNF           3:21.39 43rd        
  818 AARON ZYCKI     Veteran 30-39 DNF   7:42.09 45th 4:12.36 44th 5:47.19 45th        
  919 TOM RILEY     Junior U17 DNF   4:11.74 36th 4:00.84 42nd 3:09.86 40th        

Club Enduro - MASTERS

Overall

8 controls

Pos No. Name Team Category Class Time Behind Stage 2 Stage 3 Stage 4 Stage 5
1st 813 GARRY WELLMAN     Masters 40-49 7:44.25   2:49.05 1st 1:58.79 1st 0:46.01 1st 2:10.40 1st
2nd 810 DAMO LIDDY     Masters 40-49 8:14.98 +0:30.73 2:58.53 2nd 1:59.41 2nd 0:52.30 2nd 2:24.74 3rd
3rd 804 GARRY SMITH     Masters 40-49 8:23.97 +0:39.72 3:02.08 3rd 2:09.19 3rd 0:53.45 3rd 2:19.25 2nd
4th 809 RYAN MYLER     Masters 40-49 8:45.58 +1:01.33 3:08.64 4th 2:16.56 4th 0:54.84 4th 2:25.54 4th
5th 811 JEFF LACOSTE     Masters 40-49 8:59.67 +1:15.42 3:14.84 7th 2:18.53 5th 1:00.10 7th 2:26.20 5th
6th 808 NATHAN GORDON     Masters 40-49 9:00.19 +1:15.94 3:12.12 5th 2:22.14 6th 0:57.90 5th 2:28.03 6th
7th 807 CHRIS HALLIDAY     Masters 40-49 9:19.40 +1:35.15 3:16.24 8th 2:32.28 7th 0:58.34 6th 2:32.54 7th
8th 805 BRYCE HOLLEY     Masters 40-49 10:35.75 +2:51.50 3:38.21 9th 2:50.35 8th 1:18.11 8th 2:49.08 8th
  806 BENN KIRKWOOD     Masters 40-49 DNF   3:12.16 6th            

Club Enduro U13

Overall

6 controls

Pos No. Name Team Category Class Time Behind Stage 2 Stage 3 Stage 5
1st 905 OLIVER COLTHUP     Junior U13 8:07.27   3:19.35 2nd 2:19.77 2nd 2:28.15 1st
2nd 902 TOBI EDWARDS     Junior U13 8:13.00 +0:05.73 3:26.24 3rd 2:16.76 1st 2:30.00 2nd
3rd 903 JETHRO LEEDMAN     Junior U13 8:28.23 +0:20.96 3:18.35 1st 2:25.42 3rd 2:44.46 4th
4th 906 BLAIR COLTHUP     Junior U13 8:50.79 +0:43.52 3:27.07 4th 2:39.82 4th 2:43.90 3rd
5th 904 ISAAC MYLER     Junior U13 10:32.44 +2:25.17 4:04.39 5th 3:22.66 5th 3:05.39 5th