Results for 2019 Queensland Downhill State Championship - Race - 28-Jul-2019 - Provisional

Class Results

Elite

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Harrison Reibelt   2:42.34   16:23:07.53 2:42.34
2nd Ryan Leutton   2:42.39 +0:00.05 16:21:23.89 2:42.39
3rd Cody White   2:45.21 +0:02.87 16:23:41.04 2:45.21
4th Brock Newling   2:47.57 +0:05.23 16:22:03.03 2:47.57
5th Will Hooper   2:49.09 +0:06.75 16:22:46.05 2:49.09
6th Ehren Keidel   2:53.06 +0:10.72   2:53.06
7th Daniel Thomasson   2:53.89 +0:11.55 16:20:20.22 2:53.89
8th Jake Evans   2:57.02 +0:14.68 16:19:51.31 2:57.02
9th Stuart Cali   3:01.43 +0:19.09 16:17:25.75 3:01.43
10th Brad Playne Sando   3:04.17 +0:21.83 16:18:59.95 3:04.17
11th Jamayne Campbell   3:04.33 +0:21.99 16:18:28.47 3:04.33
12th Lachlan De Laine   3:04.97 +0:22.63 16:19:29.58 3:04.97
13th Cooper Ladd   3:05.29 +0:22.95 16:17:59.25 3:05.29
14th Jules Fuller-Fontaine   3:15.05 +0:32.71 16:17:09.84 3:15.05

Elite Women

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Caitlin Dore   3:59.74   16:15:56.04 3:59.74
2nd Sarah Gamble   4:40.27 +0:40.53 16:15:21.33 4:40.27

Expert

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Dirk Winter   3:05.14   15:42:35.53 3:05.14
2nd Matt Donnelly   3:07.94 +0:02.80 15:43:04.07 3:07.94
3rd Jakeb Dugdell   3:12.00 +0:06.86 15:41:37.17 3:12.00
4th Dane Whisson   3:17.48 +0:12.34 15:41:11.16 3:17.48
5th Zach Watson   3:17.65 +0:12.51 15:42:14.86 3:17.65
6th Matt Leaman   3:25.05 +0:19.91 15:40:50.95 3:25.05
7th Jesse Lawrence   4:15.07 +1:09.93 15:40:36.64 4:15.07

Masters 1

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Bobby Blinco   2:59.05   16:10:25.09 2:59.05
2nd Luke Van Maanenberg   3:01.07 +0:02.02 16:10:57.00 3:01.07
3rd Matthew Almond   3:13.92 +0:14.87   3:13.92
4th David Liebke   3:19.10 +0:20.05 16:10:13.25 3:19.10
5th Toby Wells   3:30.61 +0:31.56 16:08:55.01 3:30.61
6th Damian Parente   3:30.86 +0:31.81 16:09:26.20 3:30.86
7th Luke Coughran   3:45.72 +0:46.67 16:08:45.15 3:45.72

Masters 2

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Aaron Cairns   3:02.66   16:03:58.36 3:02.66
2nd Brendan Kovarik   3:03.89 +0:01.23 16:04:28.57 3:03.89
3rd Sam Davison-Wall   3:09.79 +0:07.13 16:03:34.86 3:09.79
4th Reece Carter   3:10.85 +0:08.19 16:03:05.08 3:10.85
5th Ashley Jurkiewicz   3:38.55 +0:35.89 16:02:08.29 3:38.55
6th Cale Anderson   3:53.23 +0:50.57 16:01:47.27 3:53.23
7th Marc Ellwood   4:15.63 +1:12.97 16:01:24.32 4:15.63

Masters 3

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Rory Whitelaw   3:04.16   15:59:01.22 3:04.16
2nd Peter Taylor   3:12.93 +0:08.77   3:12.93
3rd David Hughes   3:33.57 +0:29.41 15:56:57.40 3:33.57
4th Clinton Hippi   3:41.71 +0:37.55 15:57:49.84 3:41.71
5th Paul de Nooyer   3:49.82 +0:45.66 15:56:15.86 3:49.82
6th Adrian Bradbury   4:06.94 +1:02.78   4:06.94
  Trevor Bath   DNF      

Masters 4

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Robert Stone   2:54.03   15:51:20.82 2:54.03
2nd Tim Bayley   3:21.65 +0:27.62 15:51:16.04 3:21.65
3rd Jason Rufus   3:23.14 +0:29.11 15:49:47.43 3:23.14
4th Ken Batt   3:28.33 +0:34.30 15:50:53.09 3:28.33
5th Amir Farokhian   3:30.61 +0:36.58 15:50:26.18 3:30.61
6th John Critchley   3:36.46 +0:42.43 15:49:30.16 3:36.46
  Steven Combrinck   DNF      

Masters 5

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Armand de Vries   3:31.54   15:47:46.72 3:31.54
2nd Craig Aves   4:20.69 +0:49.15 15:47:45.01 4:20.69

Masters 6

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Shane Day   6:00.74   15:47:16.41 6:00.74

Masters 8

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Robert Davis   5:12.73   15:45:50.51 5:12.73

Under 13

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Rhys Wellings   3:27.98   14:45:39.09 3:27.98
2nd Ben Dunphy   3:31.07 +0:03.09   3:31.07
3rd Max Hughes   4:09.87 +0:41.89 14:45:45.89 4:09.87
4th Chad Smith   5:07.91 +1:39.93 14:45:05.02 5:07.91
5th Andrew Burke   5:19.53 +1:51.55 14:46:29.57 5:19.53

Under 13 Women

Overall

Pos Name Team Time Behind

Under 15

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Isaiah Kelso   2:54.04   14:52:43.45 2:54.04
2nd Mitchell Pratt   3:03.85 +0:09.81 14:52:18.82 3:03.85
3rd Clancy Johnston   3:04.78 +0:10.74 14:51:38.40 3:04.78
4th Kaydin Bath   3:13.74 +0:19.70 14:51:19.32 3:13.74
5th Toby Foxall   3:17.09 +0:23.05   3:17.09
6th Riley Mannion   3:20.52 +0:26.48 14:50:55.37 3:20.52
7th Jak Brewster   3:23.52 +0:29.48 14:48:58.43 3:23.52
8th Kai Flower   3:26.33 +0:32.29 14:49:31.37 3:26.33
9th Jack Hall   3:35.92 +0:41.88 14:50:44.04 3:35.92
10th Sebastian Combrinck   3:42.40 +0:48.36 14:48:49.37 3:42.40
11th Tate Hawkins   3:49.42 +0:55.38 14:48:28.89 3:49.42
12th Tim Burnett   5:06.34 +2:12.30 14:49:13.37 5:06.34
13th Hayden Greenwood   5:07.01 +2:12.97 14:48:42.33 5:07.01

Under 15 Women

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Sacha Mills   3:44.92   14:42:16.75 3:44.92

Under 17

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Will Hynes   2:50.09   15:20:43.59 2:50.09
2nd Bailey Meares   2:54.37 +0:04.28 15:20:19.79 2:54.37
3rd Sean Toms   2:57.47 +0:07.38 15:18:53.83 2:57.47
4th Jacob Fraser   2:59.30 +0:09.21 15:19:54.78 2:59.30
5th Cooper Rufus   3:01.15 +0:11.06 15:19:26.29 3:01.15
6th Aaron Stone   3:02.45 +0:12.36 15:14:55.38 3:02.45
7th Toby Dunphy   3:03.25 +0:13.16 15:18:28.88 3:03.25
8th Lachlan Davies   3:03.28 +0:13.19 15:17:58.47 3:03.28
9th Jack Taylor   3:04.86 +0:14.77 15:17:29.66 3:04.86
10th Spencer Rhodes   3:09.17 +0:19.08 15:16:34.50 3:09.17
11th Morne Combrinck   3:09.36 +0:19.27 15:16:04.46 3:09.36
12th Kai Dennis   3:10.52 +0:20.43 15:17:05.21 3:10.52
13th Will Coombes   3:10.60 +0:20.51 15:14:11.46 3:10.60
14th Isaac Robards   3:13.12 +0:23.03 15:14:38.16 3:13.12
15th Bergen O'Neill   3:19.00 +0:28.91 15:15:43.46 3:19.00
16th Oliver Hawkins   3:20.13 +0:30.04 15:13:45.90 3:20.13
17th Archie Haffenden   3:38.50 +0:48.41 15:12:34.06 3:38.50
18th Ryan Hobbs   3:46.21 +0:56.12 15:13:40.39 3:46.21
19th Lochlan Gale   3:56.90 +1:06.81   3:56.90
20th Max Humble   4:33.16 +1:43.07   4:33.16
21st Kye Davies   4:47.38 +1:57.29 15:12:50.58 4:47.38
22nd Mali Asang   16:59.02 +14:08.93 15:26:27.32 16:59.02

Under 17 Women

Overall

Pos Name Team Time Behind Finish Run 1 Finish Run 2
1st Elle de Nooyer   3:28.83   3:32.93 3:28.83

Under 19

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Tobias Van Oeveren   2:39.27   15:33:05.34 2:39.27
2nd Jordan Holzworth   2:45.31 +0:06.04 15:32:10.85 2:45.31
3rd Connor Aves   2:45.48 +0:06.21 15:32:39.76 2:45.48
4th Caleb Rees   2:49.86 +0:10.59 15:31:44.11 2:49.86
5th Zane Stratton   2:55.94 +0:16.67 15:29:50.66 2:55.94
6th Jacob Barton   2:56.56 +0:17.29 15:31:22.59 2:56.56
7th Ryley Hannah   2:56.72 +0:17.45 15:30:21.62 2:56.72
8th Alex Shadbolt   3:01.54 +0:22.27 15:28:02.83 3:01.54
9th Joshua Weatherstone   3:03.75 +0:24.48 15:29:01.40 3:03.75
10th Caleb Mallyon   3:05.60 +0:26.33 15:29:33.64 3:05.60
11th Noah Davidson   3:06.00 +0:26.73 15:28:32.92 3:06.00
12th Max Barnes   3:10.80 +0:31.53 15:27:36.45 3:10.80
13th Jordan Pace   3:22.64 +0:43.37 15:27:17.86 3:22.64
14th Ethan Farquharson   3:23.79 +0:44.52   3:23.79
15th Lachlan Bradford   3:24.91 +0:45.64 15:26:20.61 3:24.91
16th Tyler Drinkrow   3:30.08 +0:50.81 15:24:56.08 3:30.08
17th Bowen Whitmore   3:38.53 +0:59.26 15:35:12.97 3:38.53
18th Corben McCosker   3:53.44 +1:14.17 15:25:50.07 3:53.44
19th Rohan Allsopp   5:34.68 +2:55.41 15:33:30.27 5:34.68
  Harper Cooper   DNF      

Under 19 Women

Overall

Pos Name Team Time Behind Last Seen Finish Run 1
1st Bridie White   5:46.65   15:24:11.33 5:46.65
Course Results

QLD DH Champs

Overall

Pos Name Team Class Time Behind Last Seen Finish Run 1 Finish Run 2
1st Tobias Van Oeveren   Under 19 2:39.27   15:33:05.34 2:39.27  
2nd Harrison Reibelt   Elite 2:42.34 +0:03.07 16:23:07.53 2:42.34  
3rd Ryan Leutton   Elite 2:42.39 +0:03.12 16:21:23.89 2:42.39  
4th Cody White   Elite 2:45.21 +0:05.94 16:23:41.04 2:45.21  
5th Jordan Holzworth   Under 19 2:45.31 +0:06.04 15:32:10.85 2:45.31  
6th Connor Aves   Under 19 2:45.48 +0:06.21 15:32:39.76 2:45.48  
7th Brock Newling   Elite 2:47.57 +0:08.30 16:22:03.03 2:47.57  
8th Will Hooper   Elite 2:49.09 +0:09.82 16:22:46.05 2:49.09  
9th Caleb Rees   Under 19 2:49.86 +0:10.59 15:31:44.11 2:49.86  
10th Will Hynes   Under 17 2:50.09 +0:10.82 15:20:43.59 2:50.09  
11th Ehren Keidel   Elite 2:53.06 +0:13.79   2:53.06  
12th Daniel Thomasson   Elite 2:53.89 +0:14.62 16:20:20.22 2:53.89  
13th Robert Stone   Masters 4 2:54.03 +0:14.76 15:51:20.82 2:54.03  
14th Isaiah Kelso   Under 15 2:54.04 +0:14.77 14:52:43.45 2:54.04  
15th Bailey Meares   Under 17 2:54.37 +0:15.10 15:20:19.79 2:54.37  
16th Zane Stratton   Under 19 2:55.94 +0:16.67 15:29:50.66 2:55.94  
17th Jacob Barton   Under 19 2:56.56 +0:17.29 15:31:22.59 2:56.56  
18th Ryley Hannah   Under 19 2:56.72 +0:17.45 15:30:21.62 2:56.72  
19th Jake Evans   Elite 2:57.02 +0:17.75 16:19:51.31 2:57.02  
20th Sean Toms   Under 17 2:57.47 +0:18.20 15:18:53.83 2:57.47  
21st Bobby Blinco   Masters 1 2:59.05 +0:19.78 16:10:25.09 2:59.05  
22nd Jacob Fraser   Under 17 2:59.30 +0:20.03 15:19:54.78 2:59.30  
23rd Luke Van Maanenberg   Masters 1 3:01.07 +0:21.80 16:10:57.00 3:01.07  
24th Cooper Rufus   Under 17 3:01.15 +0:21.88 15:19:26.29 3:01.15  
25th Stuart Cali   Elite 3:01.43 +0:22.16 16:17:25.75 3:01.43  
26th Alex Shadbolt   Under 19 3:01.54 +0:22.27 15:28:02.83 3:01.54  
27th Aaron Stone   Under 17 3:02.45 +0:23.18 15:14:55.38 3:02.45  
28th Aaron Cairns   Masters 2 3:02.66 +0:23.39 16:03:58.36 3:02.66  
29th Toby Dunphy   Under 17 3:03.25 +0:23.98 15:18:28.88 3:03.25  
30th Lachlan Davies   Under 17 3:03.28 +0:24.01 15:17:58.47 3:03.28  
31st Joshua Weatherstone   Under 19 3:03.75 +0:24.48 15:29:01.40 3:03.75  
32nd Mitchell Pratt   Under 15 3:03.85 +0:24.58 14:52:18.82 3:03.85  
33rd Brendan Kovarik   Masters 2 3:03.89 +0:24.62 16:04:28.57 3:03.89  
34th Rory Whitelaw   Masters 3 3:04.16 +0:24.89 15:59:01.22 3:04.16  
35th Brad Playne Sando   Elite 3:04.17 +0:24.90 16:18:59.95 3:04.17  
36th Jamayne Campbell   Elite 3:04.33 +0:25.06 16:18:28.47 3:04.33  
37th Clancy Johnston   Under 15 3:04.78 +0:25.51 14:51:38.40 3:04.78  
38th Jack Taylor   Under 17 3:04.86 +0:25.59 15:17:29.66 3:04.86  
39th Lachlan De Laine   Elite 3:04.97 +0:25.70 16:19:29.58 3:04.97  
40th Dirk Winter   Expert 3:05.14 +0:25.87 15:42:35.53 3:05.14  
41st Cooper Ladd   Elite 3:05.29 +0:26.02 16:17:59.25 3:05.29  
42nd Caleb Mallyon   Under 19 3:05.60 +0:26.33 15:29:33.64 3:05.60  
43rd Noah Davidson   Under 19 3:06.00 +0:26.73 15:28:32.92 3:06.00  
44th Matt Donnelly   Expert 3:07.94 +0:28.67 15:43:04.07 3:07.94  
45th Spencer Rhodes   Under 17 3:09.17 +0:29.90 15:16:34.50 3:09.17  
46th Morne Combrinck   Under 17 3:09.36 +0:30.09 15:16:04.46 3:09.36  
47th Sam Davison-Wall   Masters 2 3:09.79 +0:30.52 16:03:34.86 3:09.79  
48th Kai Dennis   Under 17 3:10.52 +0:31.25 15:17:05.21 3:10.52  
49th Will Coombes   Under 17 3:10.60 +0:31.33 15:14:11.46 3:10.60  
50th Max Barnes   Under 19 3:10.80 +0:31.53 15:27:36.45 3:10.80  
51st Reece Carter   Masters 2 3:10.85 +0:31.58 16:03:05.08 3:10.85  
52nd Jakeb Dugdell   Expert 3:12.00 +0:32.73 15:41:37.17 3:12.00  
53rd Peter Taylor   Masters 3 3:12.93 +0:33.66   3:12.93  
54th Isaac Robards   Under 17 3:13.12 +0:33.85 15:14:38.16 3:13.12  
55th Kaydin Bath   Under 15 3:13.74 +0:34.47 14:51:19.32 3:13.74  
56th Matthew Almond   Masters 1 3:13.92 +0:34.65   3:13.92  
57th Jules Fuller-Fontaine   Elite 3:15.05 +0:35.78 16:17:09.84 3:15.05  
58th Toby Foxall   Under 15 3:17.09 +0:37.82   3:17.09  
59th Dane Whisson   Expert 3:17.48 +0:38.21 15:41:11.16 3:17.48  
60th Zach Watson   Expert 3:17.65 +0:38.38 15:42:14.86 3:17.65  
61st Bergen O'Neill   Under 17 3:19.00 +0:39.73 15:15:43.46 3:19.00  
62nd David Liebke   Masters 1 3:19.10 +0:39.83 16:10:13.25 3:19.10  
63rd Oliver Hawkins   Under 17 3:20.13 +0:40.86 15:13:45.90 3:20.13  
64th Riley Mannion   Under 15 3:20.52 +0:41.25 14:50:55.37 3:20.52  
65th Tim Bayley   Masters 4 3:21.65 +0:42.38 15:51:16.04 3:21.65  
66th Jordan Pace   Under 19 3:22.64 +0:43.37 15:27:17.86 3:22.64  
67th Jason Rufus   Masters 4 3:23.14 +0:43.87 15:49:47.43 3:23.14  
68th Jak Brewster   Under 15 3:23.52 +0:44.25 14:48:58.43 3:23.52  
69th Ethan Farquharson   Under 19 3:23.79 +0:44.52   3:23.79  
70th Lachlan Bradford   Under 19 3:24.91 +0:45.64 15:26:20.61 3:24.91  
71st Matt Leaman   Expert 3:25.05 +0:45.78 15:40:50.95 3:25.05  
72nd Kai Flower   Under 15 3:26.33 +0:47.06 14:49:31.37 3:26.33  
73rd Rhys Wellings   Under 13 3:27.98 +0:48.71 14:45:39.09 3:27.98  
74th Ken Batt   Masters 4 3:28.33 +0:49.06 15:50:53.09 3:28.33  
75th Elle de Nooyer   Under 17 Women 3:28.83 +0:49.56   3:32.93 3:28.83
76th Tyler Drinkrow   Under 19 3:30.08 +0:50.81 15:24:56.08 3:30.08  
77th= Toby Wells   Masters 1 3:30.61 +0:51.34 16:08:55.01 3:30.61  
77th= Amir Farokhian   Masters 4 3:30.61 +0:51.34 15:50:26.18 3:30.61  
79th Damian Parente   Masters 1 3:30.86 +0:51.59 16:09:26.20 3:30.86  
80th Ben Dunphy   Under 13 3:31.07 +0:51.80   3:31.07  
81st Armand de Vries   Masters 5 3:31.54 +0:52.27 15:47:46.72 3:31.54  
82nd David Hughes   Masters 3 3:33.57 +0:54.30 15:56:57.40 3:33.57  
83rd Jack Hall   Under 15 3:35.92 +0:56.65 14:50:44.04 3:35.92  
84th John Critchley   Masters 4 3:36.46 +0:57.19 15:49:30.16 3:36.46  
85th Archie Haffenden   Under 17 3:38.50 +0:59.23 15:12:34.06 3:38.50  
86th Bowen Whitmore   Under 19 3:38.53 +0:59.26 15:35:12.97 3:38.53  
87th Ashley Jurkiewicz   Masters 2 3:38.55 +0:59.28 16:02:08.29 3:38.55  
88th Clinton Hippi   Masters 3 3:41.71 +1:02.44 15:57:49.84 3:41.71  
89th Sebastian Combrinck   Under 15 3:42.40 +1:03.13 14:48:49.37 3:42.40  
90th Sacha Mills   Under 15 Women 3:44.92 +1:05.65 14:42:16.75 3:44.92  
91st Luke Coughran   Masters 1 3:45.72 +1:06.45 16:08:45.15 3:45.72  
92nd Ryan Hobbs   Under 17 3:46.21 +1:06.94 15:13:40.39 3:46.21  
93rd Tate Hawkins   Under 15 3:49.42 +1:10.15 14:48:28.89 3:49.42  
94th Paul de Nooyer   Masters 3 3:49.82 +1:10.55 15:56:15.86 3:49.82  
95th Cale Anderson   Masters 2 3:53.23 +1:13.96 16:01:47.27 3:53.23  
96th Corben McCosker   Under 19 3:53.44 +1:14.17 15:25:50.07 3:53.44  
97th Lochlan Gale   Under 17 3:56.90 +1:17.63   3:56.90  
98th Caitlin Dore   Elite Women 3:59.74 +1:20.47 16:15:56.04 3:59.74  
99th Adrian Bradbury   Masters 3 4:06.94 +1:27.67   4:06.94  
100th Max Hughes   Under 13 4:09.87 +1:30.60 14:45:45.89 4:09.87  
101st Jesse Lawrence   Expert 4:15.07 +1:35.80 15:40:36.64 4:15.07  
102nd Marc Ellwood   Masters 2 4:15.63 +1:36.36 16:01:24.32 4:15.63  
103rd Craig Aves   Masters 5 4:20.69 +1:41.42 15:47:45.01 4:20.69  
104th Max Humble   Under 17 4:33.16 +1:53.89   4:33.16  
105th Sarah Gamble   Elite Women 4:40.27 +2:01.00 16:15:21.33 4:40.27  
106th Kye Davies   Under 17 4:47.38 +2:08.11 15:12:50.58 4:47.38  
107th Tim Burnett   Under 15 5:06.34 +2:27.07 14:49:13.37 5:06.34  
108th Hayden Greenwood   Under 15 5:07.01 +2:27.74 14:48:42.33 5:07.01  
109th Chad Smith   Under 13 5:07.91 +2:28.64 14:45:05.02 5:07.91  
110th Robert Davis   Masters 8 5:12.73 +2:33.46 15:45:50.51 5:12.73  
111th Andrew Burke   Under 13 5:19.53 +2:40.26 14:46:29.57 5:19.53  
112th Rohan Allsopp   Under 19 5:34.68 +2:55.41 15:33:30.27 5:34.68  
113th Bridie White   Under 19 Women 5:46.65 +3:07.38 15:24:11.33 5:46.65  
114th Shane Day   Masters 6 6:00.74 +3:21.47 15:47:16.41 6:00.74  
115th Mali Asang   Under 17 16:59.02 +14:19.75 15:26:27.32 16:59.02  
  Harper Cooper   Under 19 DNF        
  Steven Combrinck   Masters 4 DNF        
  Trevor Bath   Masters 3 DNF